Dorosłe dziecko zastępcze- kim jest?

To pojęcie w psychologii opisujące dziecko, które urodziło się po stracie dziecka, lub ważnej, dorosłej osoby w rodzinie np. żony, ojca. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, po stracie dziecka przez poronienie, lub śmierć małego dziecka w rodzinie. Rodzice pogrążeni  w rozpaczy  pragną nowego  dziecka. Ono ma zastąpić to utracone. Na nowo urodzone dziecko, rzutują swoje pragnienia związane z poprzednim dzieckiem. 

Idealizując utracone dziecko mogą nieświadomie oczekiwać od następcy, bycia dzieckiem doskonałym. Od dziewczynki, bycia chłopcem. 

Cieszą się nowym dzieckiem, ale nieświadomie traktują, je jak gdyby było dzieckiem utraconym, zastąpiło go.

Nieprzeżyta żałoba po stracie dziecka w wyniku poronienia, lub wczesnej śmierci jest przyczyną rzutowania zmarłego dziecka na to nowonarodzone. Często poronienia, śmierć małych dzieci są tematem tabu w rodzinie. Rodzice nie potrafią o tym rozmawiać ze sobą, ani z innymi. To zbyt bolesne.

Może też darzyć się tak, że przed narodzeniem nowego dziecka, lub krótko po tym fakcie, umiera ktoś ważny w rodzinie np. ojciec matki. Matka pogrążona w żałobie też może rzutować tę osobę na dziecko.

Ma to bardzo duży wpływ na tak zwane dziecko zastępcze. Małe dzieci psychicznie są zlane z matką. Odbierają jej myśli, uczucia. Jest to proces nieświadomy. Takie dziecko chce się jak najlepiej dopasować do oczekiwań matki, nie będąc tego świadomym. To rzutuje na całe jego przyszłe życie. Stara się być dzieckiem doskonałym, grzecznym, dobrze uczącym się, będącym chlubą swoich rodziców.  

Dziecko zastępcze nieświadomie stara się w ten sposób pomoc rodzicom pogrążonym w żałobie i godnie zstąpić dziecko utracone.

Inny scenariusz może być taki, że kiedy rodzice bardzo cierpią po stracie dziecka, mogą w nieświadomie zarzucać nowemu dziecku, że nie jest tym pierwszym, „idealnym dzieckiem”. Wtedy następca nigdy nie ma szansy spełnienia oczekiwań rodziców. Całe życie będzie dokładał starań, żeby „zasłużyć na to by żyć”.

Bycie dzieckiem zastępczym powoduje, że nie jest ono zadowolone z życia. Te okoliczności bardzo rzutują na rozwój dziecka i na całe jego dorosłe życie.

Dorosłe dziecko zastępcze mierzy się przez całe życie z poczuciem , że coś jest z nim nie tak. Jego życie nie układa się tak jakby chciało. Zadaje sobie egzystencjalne pytania. Po co żyję?. Czy to życie ma sens?. Kim jestem ? Co jest ze mną nie tak? Odczuwa lęk. Ma poczucie, że jakby były w nim więcej niż jedna osoba.

Może doprowadzić do nerwicy, depresji, borderline, psychozy. 

Jakie są drogi wyjścia z tej sytuacji?

Najważniejsze jest, żeby tę sytuację rozpoznać. Kiedy już wiadomo, że dana osoba, nie żyje swoim życiem , a życiem osoby, którą zastępuje musi podjąć wysiłek odkrycia Siebie. Oddzielenia się od nie swojej osobowości. Nie jest to łatwy proces.

Pomocne jest wyrażanie siebie przez twórczość. Tak robili to: Ludwig ban Beethoven, Maria Callas, Johann Wolfgang Goethe, Elvis Presley, Carl Gustaw Jung i wielu innych. 

Innym sposobem jest zostanie psychologiem, bo w procesie kształcenia można poznać siebie.

Pomocna jest praca psychologiczna , która umożliwia uświadomienie sobie „innego” w sobie i pracę nad szukaniem swojej prawdziwej osobowości. Jung nazywa to dążeniem do indywiduacji. Odrzuceniem wszystkiego co w jakikolwiek sposób zostało narzucone jednostce, żeby w pełni stać się sobą. Dorosłe dziecko zastępcze może doświadczyć psychologicznego odrodzeniaw swoim własnym życiu.

Naszkicowałem  tu bardzo powierzchownie to zjawisko. Mam jednak nadzieję, że to może  dać do myślenia i skłonić do szukania pomocy.

Przygotowałam warsztat dla kobiet w ramach Lunarnej Akademii Kobiet

„ Jak odnaleźć siebie?”.

Ma on na celu prace z zagadnieniem dorosłego dziecka zastępczego, poszukiwaniem Siebie.

Jeżeli czujesz, że ten problem Cię dotyka, to serdecznie zapraszam na  warsztat, który odbędzie się 26.03.2922r. w Wieliczce.

Więcej informacji i bilety znajdziesz tutaj.

Jolanta Kudera

www.poradniadobrejenergii.pl 

Bądź na bieżąco. Zapisz się na newsletter!
Loading
Konsultacje w gabinecie oraz online. Psycholog, dietetyk, medycyna chińska.

Konsultacje w gabinecie oraz online. Psycholog, dietetyk, medycyna chińska.

Poradnia Dobrej Energii
Bądź na bieżąco:
Loading
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram